Загальні положення
Реферат — це скорочений переказ змісту первинного документа (або його частини) з основними фактичними відомостями і висновками. Це не твір на певну тему, як іноді уявляють собі студенти. Твір — це самостійна робота, що є викладом особистих думок. Реферат є викладом, передусім, наукових положень, думок учених, що містяться в опрацьованій літературі, а потім міркування і висновки студента, яких він дійшов у процесі його написання. На відміну від твору, студентські реферати є видом науководослідної роботи. Підготований реферат має показати глибоке знання студентом джерел з обраної теми, її історіографію, концепції вчених, уміння обґрунтувати свою точку зору і грамотно викласти матеріал. Реферати призначені для виступів у академічних групах на семінарських заняттях, а кращі з них — на засіданнях студентських гуртків, наукових конференціях. Реферати, що отримали високу оцінку, можуть надсилатися на всеукраїнські студентські науково-методичні конференції.
Структура реферату
Титульний аркуш
- є першою сторінкою наукової доповіді (реферату), який містить:
найменування вищого навчального закладу, факультету, кафедри, на якій буде виконуватися майбутнє дослідження;
назву роботи;
прізвище, ім’я, по батькові вступника до аспірантури (ад‘юнктури) та його статус (магістр/спеціаліст);
науковий ступінь, вчене звання, прізвище, ім’я, по батькові передбачуваного наукового керівника ;
м. Київ та рік.
приклад титульного листа можна завантажити в додатку 1
Вступ
У вступі з’ясовуються актуальність проблеми, її значущість, стан розробленості, необхідність проведення дослідження, формуються конкретні завдання й мета реферату.
План
На другій сторінці наводиться план, який включає такі реквізити: угорі посередині сторінки друкується слово “Зміст”, нижче - “Вступ” (без позначення номера), потім позначені номерами розділи (питання), яких має бути не більше трьох. Наступний розділ “Висновки” також не зазначається власним номером. На останньому місці плану (теж без номера) стоїть “Список використаних джерел”. Сам список додається в кінці реферату з нової сторінки.
Основна частина
В основній частині розкривається сама тема дослідження. При цьому автору необхідно не тільки висвітлити основні проблеми обраної теми і можливе їх вирішення, а й показати різні підходи і запропонувати власну інтерпретацію, свої форми й методи розв’язання поставлених питань. У висновках підбиваються підсумки роботи, резюмується, наскільки вдалося виконати задумане, вирішити заявлене у вступі. Завершує реферат список використаної літератури.
Висновки
Висновки розташовують безпосередньо після викладу суті роботи, починаючи з нової сторінки. Це синтез накопиченої в основній частині наукової інформації, тобто послідовний, логічний, чіткий виклад головних результатів дослідження. У висновках наводять оцінку одержаних результатів дослідження (наукову, практичну, соціальну цінність). Ця частина містить висновки автора як стосовно суті проблеми, що розглядалась у науковій доповіді ( рефераті) так і стосовно тих питань, які будуть в подальшому досліджуватись у майбутньому дисертаційному дослідженні.
Список літератури
Список літератури, яка вивчається і цитується, складається або відповідно до порядку її використання, або в алфавітному порядку. На останній сторінці після списку літератури автор ставить дату і свій підпис.
Посилання на авторів літератури, що цитується, указуються в тексті у квадратних дужках, наприклад [1, с. 3], де перша цифра означає порядковий номер джерела зі списку, друга – сторінку.
Список літератури оформляється згідно стандартів бібліографічного опису (ДСТУ 3008-2015).
додатки (за потреби)
Вимоги до оформлення реферату
Друк
реферат має бути надрукований з дотриманням стилістичних і граматичних норм. Текст роботи друкується чорним кольором на одній стороні білого аркушу формату А4 (210x297 мм) з абзацним відступом у 1,25 см. Відступи від краю аркушу (межі тексту): ліве - ЗО мм, праве - 15 мм, нижнє - 20 мм, верхнє - 20 мм. Шрифт тексту - Times New Roman 14 кегль, інтервал - 1,5. Обсяг реферату - 25-30 сторінок.
Нумерація
Нумерація сторінок має бути наскрізною: першою сторінкою є титульний лист (рахується але на ньому номер сторінки не ставиться), другою – реферат, третьою – зміст і т. д. Номер сторінки ставиться у правому верхньому кутку арабськими цифрами. Рисунки та таблиці, розміщені на окремому листі, потрібно нумерувати та враховувати як одну сторінку.
Оформлення та нумерація формул
Формули, на які є посилання у тексті, слід нумерувати в межах глави (розділу) арабськими цифрами. Номер формули береться в дужки та розміщується на правому полі на рівні нижнього рядка формули, наприклад: (1.2) - друга формула першого розділу. Для оформлення формул використовується редактор Microsoft Equation.